Молода мама
Від вагітності до материнства
Скорочення матки
Кровотеча
Геморой
Слабкі м'язи малого тазу
Грудне молоко
Грудне вигодовування
Графік годування
Як правильно прикладати немовля до грудей
Поновлення сексуального життя
Емоційне здоров’я новоспеченої мами
Від вагітності до материнства. Нові зміни в тілі. Дізнайтеся, чого очікувати протягом перших кількох місяців після народження малюка.
Вітаємо з народженням дитини!
Хоча маленька людинка вже з'явилася на світ, але Вашому тілу потрібно ще декілька місяців для нормалізації всіх процесів і повернення до стану, у якому Ви були до вагітності.
Скорочення матки
Після пологів Ваша матка сильно розтягнута, адже цілу вагітність там зростав і розвивався малюк. Не хвилюйтеся, потрібно всього декілька тижнів, щоб матка повернулася до нормального розміру. Інколи жінки відчувають незначний, схожий на судоми біль під час скорочення матки.
Кровотеча
Незалежно від способу народження дитини (природний шлях чи кесарів розтин), у Вас може виникнути виділення крові з піхви, яке буде досить сильним протягом перших 12-24 годин після пологів. Поступово колір виділень стає рожево-коричневим, а потім узагалі білим.
Якщо Ви годуєте грудьми, то, швидше за все, менструацій не буде, доки Ви не відлучите малюка від грудей. Якщо ж Ви не годуєте дитину грудьми, перша менструація виникне приблизно на четвертому тижні після пологів.
Геморой
Не страшно, якщо після пологів у Вас виникне геморой. Головне – не допускати закрепів і харчуватися продуктами, багатими на клітковину: фрукти, овочі, цільнозернові продукти. Пийте багато рідини (вже звичні вам 2-2,5 л на добу). Зверніться за рекомендацією ліків від геморою до Вашого лікаря. Це допоможе полегшити симптоми.
Слабкі м'язи малого тазу
Після напруженої роботи протягом останніх декількох місяців м'язи малого тазу можуть ослабнути. Продовжуйте робити вправи для тазу, це допоможе привести в норму сечовий міхур і уникнути неприємностей з нетриманням сечі.
Грудне молоко
Спочатку з грудей у Вас виділятиметься молозиво – рідина з високим вмістом білка та антитілами для Вашого малюка. Грудне молоко зазвичай прибуває на 2-й чи 3-й день після пологів. Протягом першого тижня у Вас вироблятиметься близько 300-500 мл молока, далі його кількість збільшиться до 600-700 мл.
Грудне вигодовування
Материнське молоко – це найкраще джерело харчування для новонароджених малюків та дітей перших місяців життя.
Дитина до 6 місяців відповідно до рекомендацій ВООЗ має отримувати виключно грудне молоко, після цього воно може поєднуватися з іншими продуктами1. Воно натуральне, безпечне для дитини, завжди потрібної температури.
Переваги грудного вигодовування
Для Вас:
-
зближує Вас із дитиною;
-
допомагає Вашому організму повернутися до звичайного стану;
-
захищає здоров'я матері — сприяє нормальному перебігу післяпологового періоду, здійснює профілактику виникнення мастопатії, пухлин молочних залоз, матки та яєчників;
Для немовляти:
-
молоко легко засвоюється і повноцінно використовується організмом дитини;
-
захищає малюка від різних інфекцій, алергій, сприяє формуванню власної системи імунітету;
-
забезпечує ріст і розвиток немовляти;
-
забезпечує емоційний контакт із матір'ю;
-
сприяє інтелектуальному та пізнавальному розвитку;
Графік годування
Як годувати дитину – по годинах або на вимогу?
ВООЗ/ЮНІСЕФ (Дитячий фонд ООН, United Nations International Children’s Fund – UNICEF) рекомендують годування на вимогу, при якому дитина самостійно визначає частоту, тривалість годування та об’єм висмоктаного молока1, 2. Практично при цьому будь-який режим годування взагалі відсутній, хоча з часом у більшості дітей швидко встановлюється добовий графік харчування. Тривале застосування вільного, без нічних перерв, вигодовування у неспокійної дитини може бути виснажливим для матері, викликати втому й потребувати консультації лікаря для виключення захворювань ЦНС, функціональних розладів травної системи, інших патологічних станів, які супроводжуються неспокоєм дитини.
Зазвичай дитина їсть:
- у віці 1-2 міс. – 7-8 разів;
- 3-4 міс. – 6-7 разів;
- 5-12 міс. – 5-6 разів.
Проте кратність харчування «на вимогу», особливо в перші місяці життя, може істотно різнитися.
Щоб зрозуміти, чи вистачає материнського молока дитині, слід звернути увагу на її поведінку й фізіологічні функції. Якщо дитина після годування спокійна, спить по 2-3 години, випорожнення у неї 2-6 разів на добу, кашкоподібні (після 6 міс. кашкоподібні або напівоформлені), чиста шкіра – отже, все гаразд. Додатково зорієнтуватися допомагає вимірювання маси тіла дитини. Якщо малюк набирає вагу відповідно до свого віку, то харчування можна вважати адекватним.
Приблизні середні темпи збільшення маси здорової доношеної дитини:
- 200 г/тиждень у першому кварталі;
- 130 г/тиждень у другому;
- 85 г/тиждень у третьому;
- 75 г/тиждень у четвертому кварталі життя.
Маса при народженні подвоюється до 4-5 міс. і потроюється до 12 міс.
Тривалість одного годування може бути різною і залежить від активності дитини, кількості молока в грудях. Зазвичай в перші п’ять хвилин годування малюк висмоктує майже всю кількість необхідного йому молока. Після цього він може смоктати повільніше, задрімати біля грудей. У таких випадках доцільно перевести дитину у вертикальне положення, трохи почекати, а потім знову прикласти до грудей. Середня тривалість одного годування 15-30 хвилин.
Доволі неоднозначним є питання щодо нічного годування дитини. До 3 міс. нічне годування є фізіологічним, сприяє виробленню достатньої кількості молока і не дуже виснажує матір. З віком потреба дитини в нічному годуванні зменшується, вона з’їдає ввечері достатній об’єм їжі і може спокійно витримати нічний інтервал. Під час нічного годування не слід вмикати в кімнаті яскраве світло. Намагайтеся не створювати шуму, спокійно прикладіть дитину до грудей або дайте їй заздалегідь приготовану пляшечку з молочною сумішшю.
Грудне вигодовування має приносити користь та позитивні емоції і Вам, і малюкові
Як правильно прикладати немовля до грудей
Грудне вигодовування має приносити користь і позитивні емоції! Вродженого інстинкту технічного правильного прикладання малюка до грудей у жінки немає. Не проблема, цьому дуже легко навчитися.
Одразу після пологів малюка покладуть Вам на животик і прикладуть до грудей.
Далі навчити дитину правильно і повноцінно брати сосок необхідно з перших годувань ще в пологовому будинку.
Це вбереже Вас від тріщин сосків.
- Прийміть зручну позу з опорою для спини. Немовля має бути близько до грудей, наприклад , голівкою на подушці, а животиком до Вас. Хребет малюка має бути рівним, а голова злегка закинута назад. Носик навпроти соска. Підтримуйте все тіло малюка знизу, а не тільки плечі та голову. Не нахиляйтеся до немовляти і не тягніть його до себе. М’язи плечового пояса у Вас повинні бути розслаблені.
- Обхопіть грудь рукою так, щоб великий палець виявився над соском, а вказівний – під ним. Пальці не повинні знаходитися близько до соска. Злегка здавіть ареолу, проведіть соском по щічці малюка і почекайте, поки він відкриє ротика.
- Вкладіть у відкритий ротик грудь, направивши нижню губу малюка нижче соска. Зараз сосок знаходиться глибоко у роті малюка, а губи й ясна притиснуті до області навколо соска (ареола). Нижня губа знаходиться трохи далі від основи соска, ніж верхня, а язик закриває нижні ясна та губу.
Існує багато різних поз для годування. Але ми радимо почати з двох основних:
- Сядьте зручно, опершись спиною на подушку чи спинку стільчика, малюка тримайте повністю на руці, розвернувши до себе так, щоб головка лежала на згині Вашого ліктя, а тулуб – на передпліччі.
- Поза, коли мама і малюк лежать на боці обличчям один до одного. Краще підходить для нічного годування.
Ви все робите правильно, якщо:
- під час годування не відчуваєте болю;
- смокчучи, малюк не прицмокує і не присвистує, чути тільки, як він ковтає молоко;
- щічки малюка не всмоктуються всередину, а підборіддя впирається Вам у груди;
- щічки не втягнуті, а опуклі;
- разом із соском малюк захоплює більшу частину ареоли (під нижньою губою всю повністю);
- після годування на грудях не залишається саден, сосок не сплющений.
Важливо! Якщо дитина смокче молоко неправильно, не бійтеся перервати годування. Для цього достатньо всунути мізинець в куточок ротика малюка і розтиснути ясна. Після чого дайте груди ще раз за описаною схемою.
Не відривайте малюка від грудей під кутом 90 градусів – так можна пошкодити сосок і налякати немовля.
При правильному прикладанні до грудей малюк буде швидко набирати вагу, повністю з'їдати необхідну йому порцію молока, засипати задоволеним, його будуть менше турбувати газики.
Поновлення сексуального життя
Це нормально – не бажати сексу протягом декількох тижнів або навіть місяців після пологів.
Фізичне відновлення організму займає деякий час (у кожного по-різному). Якщо у Вас є шви, то повернення відчуття комфорту під час сексу може зайняти більше часу.
Контрацепція
Якщо Ви не плануєте завагітніти найближчим часом, радимо використовувати методи контрацепції. У багатьох жінок відбувається овуляція під час грудного вигодовування. Порадьтесь із лікарем, який з методів контрацепції підійде Вам найкраще.
Емоційне здоров’я новоспеченої мами
Бути занадто сентиментальною чи сумною перші декілька днів після пологів – це нормально. Гормони і вдома дають про себе знати. Якщо ж Ваш психічний стан погіршується і контролювати себе дедалі важче – зверніться, будь ласка, за допомогою до лікаря.
1. UNICEF Breastfeeding - A Mothers Gift for Every Child (2018)/
UNICEF_Breastfeeding_A_Mothers_Gift_for_Every_Child.pdf
2. World Health Organization. Maternal and Child Health Unit. (1979). Breastfeeding. World Health Organization. https://apps.who.int/iris/handle/10665/62936