Планування
Пізня вагітність
Пізня вагітність і пізні пологи: що це?
Плюси пізнього материнства
Труднощі пізньої вагітності
Як підготуватися
В останні роки все більше жінок стають мамами після 30 років1. Сучасний спосіб життя, успішність жінок у кар'єрі й економічна ситуація тільки сприяють цьому. Чи небезпечна пізня вагітність і як правильно до неї підготуватися?
Пізня вагітність і пізні пологи: що це
Плюси пізнього материнства
Хоча планування вагітності після 35 вважається пізнім, багато жінок наважуються на нього. У пологів в цьому віці є свої переваги:
Усвідомлений підхід. Перша дитина в зрілому віці — довгоочікувана. Багато жінок не можуть завагітніти роками, і коли це відбувається малюка чекають із нетерпінням. У мами вже сформовані погляди на життя, вона знає, чого хоче, усвідомлено підходить до виховання.
Сприятливий соціально-економічний статус. Цей фактор можна віднести й до причин пізнього материнства. Сучасне суспільство націлене на те, щоб дати своїм дітям фінансову підтримку і старт. Тому спочатку жінка реалізується в кар'єрі, «стає на ноги», і тільки потім народжує дитину. Малюк з'являється на світ у сприятливому соціальному середовищі.
Легше справлятися з дитиною. Якщо вагітність не перша, в родині вже є старші діти, то роль матері жінці вже знайома.
З іншого боку, пізня вагітність загрожує ускладненнями. Ключову роль відіграє правильна підготовка і підтримка тіла в період виношування.
Труднощі пізньої вагітності
Про перші пологи у віці після 40 років ходить багато суперечок, але більшість вчених приходять до висновку, що ризики пізньої вагітності існують, і вони небезпечні як для матері, так і для плода. Ключовим фактором сприятливого виношування після 35 років є здоров'я жінки.
З віком кількість яйцеклітин знижується, тому саме зачаття стоїть під сумнівом.
Шанси на успішне зачаття[2]:
-
18 відсотків у віці 25 років;
-
16 відсотків у віці 30 років;
-
12 відсотків у віці 35 років.
Оцінка проводиться з розрахунку спроб завагітніти протягом трьох циклів поспіль.
Також знижується вироблення статевих гормонів, і плодовому яйцю важко прикріпитися до стінки матки. З цієї ж причини може виникнути відшарування плаценти, якщо вагітність наступила.
Основні ризики пізньої вагітності:
-
Ендокринні порушення, розвиток цукрового діабету.
-
Гіпертонія і загострення серцево-судинних захворювань. Серцево-судинна система працює з посиленим навантаженням, а якщо у матері спостерігалися порушення його роботи, то з вагітністю вони можуть посилитися.
-
Прееклампсія. Підвищений тиск на пізніх термінах часто супроводжує вагітних у старшому віці. Він є одним з факторів підвищеного ризику і загрожує смертю матері та дитини [4].
-
Викидень або передчасне народження малюка. Зазвичай цей ризик існує через знижене вироблення жіночих статевих гормонів.
-
Передлежання плаценти. Плодовому яйцю складно прикріпитися до стінки матки одразу. Воно робить це, коли опускається в нижні відділи, тому і плацента розташовується в нижніх відділах матки. Така патологія характерна для вагітних після 35 років.
-
Необхідність кесаревого розтину. Шийка матки з віком стає менш еластичною. Якщо на ній були ерозії, це може вплинути на розкриття. До того ж, не всі препарати для стимуляції пологів ефективні для жінок старше 30 років [5]. Тому пізнім породіллям можуть рекомендувати кесарів розтин.
-
Низька вага новонародженого і кровотеча після пологів.
-
Генетичні патології, наприклад, синдром Дауна.
Важливим аспектом виступає психологічний фактор: батьки переживають, що їх можуть сплутати з дідусем і бабусею. Незважаючи на це, багато хто йде на материнство в зрілому віці, готуючи організм усіма можливими способами.
Як підготуватися
Підготовка до вагітності після 35 років передбачає ряд заходів:
- Перехід на здоровий спосіб життя. Відмова від шкідливих звичок, алкоголю і куріння знижують ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Здорове серце дуже важливо для виношування малюка.
- Правильне харчування, багате на вітаміни та мінерали. Вітаміни підтримують важливі функції організму. Для зміцнення загального здоров'я вони просто необхідні.
- Попередні обстеження ендокринолога і генетика. Поставте їм питання: як підготуватися до вагітності після 30? У кожному окремому випадку призначаються різні аналізи. Вони допомагають визначити кількість потрібних гормонів для успішної вагітності, запобігти ризику народження дитини з генетичними відхиленнями.
- Нормалізація ваги. Для сприятливого виношування ІМТ (індекс маси тіла) породіллі повинен знаходитися в межах 19-24.
Як підготуватися до вагітності після 35 за допомогою харчування? Достатньо вживати продукти з високим вмістом вітамінів і мінералів. На жаль, їжа не завжди покриває добові потреби в нутрієнтах. Тоді на допомогу можуть прийти мультивітамінні комплекси, наприклад, Елевіт® Пронаталь, розроблений спеціально для вагітних жінок. Він може застосовуватися на всіх етапах — при підготовці до вагітності, виношуванні та годуванні грудьми. Елевіт® Пронаталь містить 12 вітамінів та 7 цінних мінералів для здорової вагітності та пологів.
- Центр по контролю и профилактике заболеваний CDC.
- Особенности беременности и родов у женщин старшего возраста. Деменина Н.К., Подольский ВЛ.В., Сорокин А.В., Ищенко А.И., Милевский А.В. г. Киев. Збірник наукових праць Асоціації Акушерів-гінекологів України Випуск 1/2 (33/34) 2014
- Время до беременности: вычислительный метод использования продолжительности неконцепции для прогнозирования зачатия, Питер Д. Созу, Джеральдин М. Хартсхорн. PLoS ONE 7(10): e46544, 2012 г. doi:10.1371/journal.pone.0046544
- FIGO (Международная федерация гинекологии и акушерства) Инициатива после беременности: долгосрочные последствия осложнений беременности у матери — последующие меры.
- Кесарів розтин. Уніфікований клінічний протокол. Затверджений Наказом МОЗ України №582 від 15-12-2003 2022_08_ykpmd_kesar_roztyn.pdf (dec.gov.ua)