Вагітність: важливий та чарівний час
Бажана вагітність: що насамперед робити
Тривалість вагітності
Як перебігає вагітність
Популярні міфи про вагітність
Вагітність — унікальний період у житті жінки. Якщо ви тільки плануєте стати мамою або вже дізналися про своє «цікаве положення», загляньте за лаштунки світу під назвою «9 місяців». Що потрібно знати про вагітність?
Вагітність: важливий та чарівний час
Вагітність — це особливий стан для кожної жінки. У цей період в організмі розвивається нове життя. Спочатку це крихітний ембріон розміром кілька міліметрів, потім — плід.
З боку акушерства, вагітність — це період від зачаття до пологів. Зачаття починається, коли зливаються статеві клітини — чоловіча та жіноча. Результатом цього є зигота з 46 хромосомами — перша клітина майбутнього малюка.
Вагітність і пологи — шлях нешвидкий. Аби пройти його комфортно, зберегти сили та виносити здорового малюка, бажано максимально дізнатися все про вагітність.
Бажана вагітність: що насамперед робити
Час настав! Ви тільки що дізналися, що вагітні. Після перших бентежних хвилин щасливої новини та тесту з двома смужками, настає якась розгубленість і постає маса питань:
-
А чи точно я вагітна?
-
Як підтвердити своє становище?
-
На якому терміні вагітності йти до лікаря?
-
Як правильно скоригувати спосіб життя, щоб народити здорового малюка?
Насамперед після новин про вагітність, краще одразу звернутися до лікаря. Якщо термін дуже маленький, тест показує сумнівну другу смужку або у вас просто затримка менструації, можна додатково здати аналіз на ХГЛ.1
ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини) — гормон, концентрація якого різко збільшується у разі вагітності. Аналіз на ХГЛ дозволяє:
-
дізнатися про вагітність до затримки;
-
відстежити динаміку розвитку;
-
встановити позаматкову вагітність.
Разом із результатами аналізів потрібно прийти до гінеколога.
Що робити, якщо вагітна, але мій лікар приймає далеко? — думають багато іногородніх мам. Відповідь проста: необхідно звернутися до жіночої консультації (ЖК) поряд із фактичною адресою проживання та стати на облік у зв’язку з вагітністю. Ви можете звернутися в будь-яку ЖК у межах міста, але пам’ятайте про те, що відвідувати її доведеться досить часто. Бажано, щоб вона була близько до дому.
Оптимально йти до гінеколога, якщо вагітна на терміні від 6 до 12 тижнів. З 11 до 13 тижня проводять перше УЗД, але, якщо лікар вважатиме за потрібне, вам зроблять його раніше.
При першому візиті жінці видають на руки обмінну картку (113/О), та заводять Індивідуальну картку вагітної (111/О), яка залишається в лікаря. Після оформлення документації лікар направляє до терапевта та вузьких спеціалістів для додаткового обстеження. Також під час першого візиту видають направлення на необхідні аналізи2.
Тривалість вагітності
Те, скільки триває вагітність, залежить від індивідуальних особливостей жінки й розвитку плода. У разі нормального перебігу вагітність триває 280 днів, та може розраховуватися, як3:
- Ембріональний термін. Становить 38 тижнів, починається з моменту зачаття і триває до пологів. Це справжній термін вагітності.
- Акушерський термін. Становить 40 тижнів, відраховується від першого дня останніх місячних. Такий розрахунок використовують акушери-гінекологи.
Іноді природа розпоряджається по-своєму: є «дітки-поспішайки», які приходять у світ завчасно. А є ті, хто народжується пізніше 40 тижнів. Залежно від цього виділяють:
- Недоношену вагітність. За протоколами МОЗ України, орієнтованим на дані ВООЗ, вважається у разі народження дитини в терміні 22–37 тижнів.
- Доношену вагітністю. Це «золота середина» — термін від 37 до 42 тижнів. Діти, які народжуються в цей час, вважаються повністю доношеними.4
- Переношену вагітність, за якої діти народжуються пізніше 42 тижнів. Найчастіше, після досягнення цього терміну, породіллям пропонують викликати пологи або навіть зробити кесарів розтин для збереження здоров’я дитини й мами.5
Можна зробити висновок, що нормальний термін вагітності складає від 37 до 42 тижнів. Але сучасна медицина творить дива, і навіть ті діти, які приходять у світ раніше/пізніше терміну, мають адекватні шанси на повноцінний подальший розвиток.
Як перебігає вагітність
Розвиток плода відбувається поступово, але вже на найперших тижнях починають формуватися всі внутрішні органи майбутньої дитини. Весь період виношування поділяють на три проміжки — триместри:
- 1 триместр. З 1 до 13 тижня. Самий «крихкий» час, коли ембріон тільки закріпився в матці. Токсикоз проявляється переважно у першому триместрі.
- 2 триместр. Триває з 14 до 27 тижня. Багатьом мамам здається, що це «золотий час». Токсикоз минув, живіт уже видно, але він не досяг великих розмірів.
- 3 триместр. На останніх термінах, починаючи з 28 тижня, жінка буде готуватися до пологів. З’являється втома, а мамі вже кортить зустрітися з малюком.
Чи може вагітність перебігати безсимптомно? Таке запитання цікавить тих мам, які довго планують малюка. Прислухайтеся до свого тіла: навіть на самих ранніх тижнях можна вловити тонкі сигнали від організму.6
Сумнівні симптоми вагітності:
- нудота і блювання;
- пристрасть до солоного, кислого;
- втома й сонливість;
- загострення нюху;
- прискорене сечовипускання;
- посилення пігментації шкіри, особливо в області живота.
Ймовірні ознаки:
- відсутність менструації;
- збільшення молочних залоз;
- виділення з грудей.
Не всі вагітні жінки одразу помічають зміни у своєму тілі, але в цьому немає нічого страшного. Підтвердити вагітність можна лише на прийомі у гінеколога.
Популярні міфи про вагітність
У світі досі існує безліч хибних думок щодо вагітності:
Міф 1 — майбутній мамі потрібно їсти за двох.
Має значення не кількість їжі, а її якість. Для нормального розвитку малюка необхідно отримання вітамінів і мінералів7. Доповненням до правильного харчування можуть бути вітамінно-мінеральні комплекси бренду Елевіт®.
Міф 2 — у разі вагітності шкідливо робити УЗД.
За міжнародними стандартами жінці необхідно пройти мінімум 3 УЗД за весь термін. Цей метод найбільш безпечний для плода.
Міф 3 — першу дитину необхідно народити до 30 років.
Насправді, все залежить від стану здоров’я конкретної жінки. Наприклад, згідно з даними досліджень фахівців Техаського Університету, оптимальний вік для народження першого малюка коливається у межах 18 — 34 роки8.
Міф 4 — вагітним не можна займатися спортом і сексом.
Суворої категоричної заборони на секс і фізичну активність (за виключенням професійного спорту високих досягнень) під час вагітності не існує. Є навіть спеціальні комплекси вправ для вагітних. Проте, під час кожної вагітності бувають періоди, що потребують обмеження фізичних навантажень, а також статевого спокою. Про їх терміни та тривалість кожній жінці необхідно проконсультуватися з лікарем.
Міф 5 — не можна фарбувати волосся, нігті та стригтися.
Якщо косметичні засоби не містять сильнодіючих хімікатів, то застосовувати косметику можна. Що стосується питання про те, чому не можна стригтися під час вагітності, науково обґрунтованих відповідей на нього немає.
Уся правда про вагітність полягає в тому, що це справді дивовижний час. Насолоджуйтеся кожним моментом і підтримуйте здоровий спосіб життя разом із родиною Елевіт®.
- Запорожан В.М. Чайка В.К., Маркін Л.Б. Акушерство та гінекологія. - Київ : Медицина, 2013. - 1031 с.
- Наказ від 15 липня 2011 року N 417. Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні.
- Кнорре А. Р., Короткий нарис ембріології людини з елементами порівняльної, експериментальної і патологічної ембріології, 2 видавництва, Л., 1967; Токин Би. П., Загальна ембріологія, 2 видавництва, М., 1970
- Міністерство охорони здоров'я України. Наказ від 29.08.2006 N 584. Про затвердження протоколу медичного догляду за новонародженою дитиною з малою масою тіла при народженні
- Міністерство охорони здоров'я України. Наказ від 27.12.2006 N 901. Про затвердження клінічного протоколу з акушерської допомоги "Переношена вагітність".
- Діагностика вагітності - Кафедра акушерства та гінекології БДМУ (післядипломна освіта) (bsmu.edu.ua)
- Давидова Ю.В. і співавт. Вітаміни і мінерали в здоровому старті життя. Сторукий Шива. Київ. 112С.
- Мировски Дж. Возраст при первых родах, здоровье и смертность, J Health Soc Behav. 2005 Март; 46 (1): 32-50.