Вагітність
Перші ознаки вагітності
1-й триместр (1-12 тижні)
2-й триместр (13-26 тижнів)
3-й триместр (27 тиждень – народження)
Під час вагітності Ваше тіло змінюється. Дізнайтеся більше про етапи розвитку дитини та особливості вагітності в кожному із 3 триместрів.
Можливо, Вас цікавить відповідь на запитання: «як зміниться моє тіло?» чи «як швидко розвивається дитина?». Чого очікувати протягом трьох етапів (триместрів) вагітності?
1-й триместр (1-12 тижні)
Оскільки визначити точну дату зачаття буває важко, то вагітність прийнято розраховувати починаючи з першого дня останньої менструації.
Зачаття зазвичай відбувається посередині менструального циклу, все одно, перші 2 тижні вважаються першими тижнями вагітності.
Близько третього тижня циклу відбувається запліднення яйцеклітини і зміни гормонального фону. В результаті Ви можете відчувати наступні симптоми:
Токсикоз вагітних
70-80%1 жінок відчувають ранкове нездужання (нудота, блювання) в 1-му триместрі вагітності, у зв'язку із збільшенням рівня гормонів. Існує хибна думка, що токсикоз у вагітних виникає тільки в першій половині дня. Він може виникнути в будь-який час протягом дня чи ночі.
1 з 5 жінок можуть відчувати нудоту під час 2-го триместру, а іноді це може тривати протягом всієї вагітності.
Якщо Ви страждаєте від токсикозу, варто триматися подалі від продуктів, які викликають нудоту, їсти часто і потроху, уникати жирної і гострої їжі і пити багато води. В розділі харчування під час вагітності Ви знайдете більше корисних порад, які допоможуть перемогти токсикоз
Клінічно доведено, що Елевіт® Пронаталь полегшує симптоми вранішнього токсикозу вагітних на 54%2
Якщо ж симптоми токсикозу є серйозними або дуже виснажують, зверніться до лікаря.
Груди
Ваші груди почнуть збільшуватись і можуть боліти, а соски стануть більшими і темнішими.
Втома
Високий рівень прогестерону та робота організму «за двох» разом можуть викликати втому. Відпочивайте більше і харчуйтеся якомога краще (хоча останнє буває складно через токсикоз).
Підвищена емоційність
Це нормально – відчувати себе більш емоційно нестабільною, ніж зазвичай. Причиною тому є високий рівень гормонів. Попросіть оточуючих бути терпимішими.
Харчові уподобання
Багато чого змінилося. Вам може хотітися такого, чого Ви не їли раніше, і навпаки. В цьому немає нічого поганого, головне, щоб було смачно! Якщо Вас турбують Ваші нові вподобання, порадьтеся з лікарем.
Часте відвідування туалету
Оскільки рідини в організмі стає більше, а матка тисне на сечовий міхур, то й в туалет Ви ходите частіше. Не терпіть, відвідуйте вбиральню, тільки-но виникне потреба. Тиск на сечовий міхур треба звести до мінімуму.
Запаморочення
Інколи у Вас може паморочитися голова. Це пов'язано з гормональними змінами в організмі. Намагайтеся довго не стояти і повільно вставати. Якщо запаморочення серйозне, рекомендуємо негайно звернутися до лікаря.
Печія і закріп
Сповільнення роботи травної системи може привести до печії чи закрепів. Щоб уникнути печії, намагайтеся їсти частіше і невеликими порціями, уникайте смажених чи пряних страв та газованих напоїв. Також полегшити симптоми печії допоможуть спеціальні препарати, дозволені для прийому вагітних, наприклад, Ренні®. Ще більше інформації в розділі харчування під час вагітності. Щоб уникнути закрепів, харчуйтеся продуктами з високим вмістом клітковини, ведіть активний спосіб життя та пийте більше води. Рекомендуємо звернутися до лікаря, якщо Ви вирішите приймати проносні препарати.
Завантажити інформаційний лист "Деякі факти про закрепи під час вагітності".
Основні етапи розвитку малюка. 1-й триместр
- Приблизно на шостий-дванадцятий день після зачаття запліднена яйцеклітина прикріплюється до стінки матки — після цього починається так звана ембріональна стадія. Закриття нервової трубки відбувається протягом перших двох тижнів вагітності. Саме тому прийом Елевіт® Пронаталь на даному етапі дуже важливий, адже клінічно доведено, що препарат знижує ризик виникнення дефектів нервової трубки на 92%3.
- на 3-му тижні вагітності починається формування мозку, хребта, серця, шлунково-кишкового тракту дитини.
- 4-5 тижні вагітності: формування кінцівок, стабілізація серцебиття. Починає формуватися плацента, яка протягом усього терміну вагітності буде живити, захищати ембріон та виробляти ряд необхідних гормонів (в тому числі і так званий «гормон вагітності» — хоріонічний гонадотропін, аналізи якого дозволяють підтвердити вагітність).
В основних кровоносних судинах починається циркуляція крові, формуються очі і вуха дитини. До кінця п’ятого тижня довжина ембріона становить всього шість із половиною міліметрів. - На 6-й тиждень починається формування легень, щелепи, носа, піднебіння, формуються пальчики. Триває розвиток мозку. Довжина ембріона становить трохи більше сантиметра.
- На сьомому тижні вагітності в крихітному тільці ембріона починається формування всіх життєво важливих органів, волосяних фолікулів, повік, язика, стають більш виразними лікті і пальчики.
- 8-й тиждень вагітності: триває формування зовнішнього і внутрішнього вуха, тепер у ембріона є всі органи дорослої людини. Формуються кістки, м’язи отримують здатність скорочуватися, стають виразними основні риси обличчя, більш вираженими повіки. На восьмому тижні вагітності завершується ембріональна фаза і починається фаза плоду.
- 9-13 тижні: остаточно формуються геніталії, хоча за допомогою ультразвуку визначити стать дитини на цій стадії вагітності ще складно. Повіки залишаються зімкнутими (очі відкриваються тільки на двадцять восьмому тижні вагітності). Плід може стискати кулачки, починають формуватися зубки. Розміри голови дитини всього лише наполовину менші за розміри плоду.
2-й триместр (13-26 тижнів)
Для більшості жінок 2-й триместр вагітності проходить значно легше, ніж перший. Хоча і тут є свої особливості:
Біль
Може відчуватися як унизу живота, так і з боків. Додаткова вага за рахунок живота може спричинити біль у спині, а також судоми ніг. Поговоріть із лікарем, і він розповість про прості вправи, які допоможуть полегшити ці симптоми.
Закладений ніс
Підвищений рівень гормонів може спричинити закладеність носа – так званий риніт вагітних. Через закладений ніс у кров матері поступає менше кисню, що може спричинити гіпоксію (кисневе голодування) у плоду. Лікування риніту судинозвужувальними препаратами у вагітних не рекомендується через небезпеку знову ж таки кисневого голодування плоду. У той самий час закладений ніс призводить до того, що вагітній доводиться дихати ротом, а отже, повітря, що вдихається, не фільтрується і не зігрівається. Це підвищує ризик простудних захворювань та інфекційних хвороб. Найбільш оптимальними на даному етапі є промивання носа сольовими розчинами.
Чутливі ясна
Ваші ясна можуть бути більш чутливі, ніж завжди. Приділяйте більше уваги гігієні ротової порожнини, збільшіть час на чищення зубів.
Свербіж шкіри
Шкіра на животі може свербіти, оскільки зі збільшенням живота вона розтягується. Щоб уникнути розтяжок, користуйтеся зволожуючим кремом щодня.
Варикозне розширення вен і геморой
Під час вагітності збільшується ризик варикозного розширення вен та геморою. Намагайтеся менше стояти чи сидіти, не схрещуйте ноги. Якщо ж проблема все ж таки виникла, проконсультуйся з лікарем про ліки від геморою. У нагоді може стати Реліф.
Виділення з піхви
Нормально, якщо Ви помітили рідкі виділення білого кольору під час 2 триместру. Вони допомагають підтримувати піхву здоровою. Якщо ж виділення іншого кольору, рекомендуємо проконсультуватися з лікарем.
Колір шкіри
Гормони вагітності можуть привести до появи темних плям на обличчі і животі. Вплив сонця може посилити їх, тож використовуйте сонцезахисний крем найвищого ступеня захисту, коли перебуваєте під впливом променів.
Задишка
Ваші легені працюють за двох, тому ваше дихання може стати прискореним. Вам також стане важче переносити деякі фізичні навантаження.
Підвищений апетит
Розвиток дитини може викликати постійне почуття голоду. Не обов’язково «їсти за двох», перекусіть фруктами чи йогуртом. Надавайте перевагу здоровому та збалансованому харчуванню.
Шкіра на животі може свербіти, оскільки зі збільшенням живота вона розтягується. Щоб уникнути розтяжок, користуйтеся зволожуючим кремом щодня
Основні етапи розвитку малюка. 2-й триместр
14-16 тижні вагітності: у цей період можна відчути перші рухи дитини. На голові малюка формується первинне пушкове волосся, завершується формування потових залоз, печінка і підшлункова залоза починають виробляти секрецію. На подушечках крихітних пальців формуються майбутні відбитки пальців, а у кишечнику — меконій (первородний кал). Плід починає смоктати амніотичну рідину.
17-20 тижні: рухи дитини стають виразними, їх легко розпізнати. Починають рости вії та брови, на пальчиках рук і ніг формуються нігті. Шкіра плоду приблизно на двадцятому тижні вагітності починає виробляти первородну змазку — в’язку білувату субстанцію, що захищає шкіру дитини від контакту з навколоплідними водами. Серцебиття малюка можна почути за допомогою стандартного стетоскопа.
21-23 тижні: пушкове волосся тепер покриває все тіло дитини. Шкіра набуває кольору, формується підшкірний жировий шар, і плід виглядає майже так само, як новонароджене немовля. Сформувалися очі, печінка, підшлункова залоза.
24-26 тижні вагітності: у малюка розвиваються фрази сну і активності, які може помітити матір. Починається стрімкий розвиток мозку, нервова система сформувалася настільки, що здатна контролювати деякі функції організму. Розмір плоду досягає тридцяти п’яти сантиметрів у довжину, маса тіла становить майже кілограм.
3-й триместр (27 тиждень – народження)
Не можете дочекатися, коли нарешті обіймете свого малюка? Останні декілька тижнів вагітності найніжніші, незважаючи на те, що з великим животом трішки важкувато. Дитинка продовжує набирати вагу і рухається в обмеженому просторі, а Ви носите додаткові 11-16 кілограмів (вага дитини, плаценти, навколоплідних вод та збільшена кількість жиру і рідини).
Можуть слабо відчуватися перейми. Це «тренування», адже Ваше тіло готується до пологів.
Особливості третього триместру:
Набрякання рук, ніг та обличчя
Надлишок рідини може сприяти набрякам рук, ніг чи обличчя. Піднімайте обидві ноги, щоб зменшити набряк.
Соски
З сосків може виділятися молозиво (рідина, яка годує малюка, поки не з’явиться грудне молоко). Використовуйте спеціальні прокладки для грудей, щоб уникнути слідів на одязі.
Тонус матки чи «перейми Брекстона – Хіггінса»
Можуть слабо відчуватися перейми, адже Ваше тіло «тренується», готуючись до пологів. «Перейми Брекстона – Хіггінса» починаються і проходять через різні проміжки часу. Якщо ж вони сильні та регулярні – зверніться до лікаря, можливо, почалися пологи.
Основні етапи розвитку малюка. 3-й триместр
-
27-32 тижні: саме на цій стадії стрімко росте живіт. До кінця тридцять другого тижня розміри плоду складають 38-43 см в довжину, а маса тіла – майже два кілограми. Легені ще до кінця не сформовані, але подих уже ритмічний. Остаточно сформувалися кістки, які поки ще залишаються м’якими і пластичними. Організм дитини накопичує кальцій, залізо і фосфор. Нарешті відкриваються очі.
-
33-36 тижні: Починається підготовка до пологів, плід поступово повертається в позицію головкою вниз і дуже швидко набирає вагу. Зі шкіри зникає пушкове волосся, вона стає менш червоною і зморшкуватою. Розміри плоду до кінця тридцять шостого тижня досягають 43-48 см, а маса тіла збільшується до 2,6-3 кг.
-
37-40 тижні: на 37 тижні завершується розвиток плоду, і пологи можуть початися в будь-який момент. Плід займає порожнину матки майже повністю. Дитина отримує від матері антитіла, які будуть захищати новонародженого від хвороб в перші тижні життя. Завершується формування всіх внутрішніх органів — тільки легені продовжують розвиватися аж до пологів. Вага дитини складає 3-4,5 кг, довжина 50 см і більше.
1. Lee NM, Saha S. Nausea and Vomiting of Pregnancy. Gastroenterol Clin North Am. 2011 Jun; 40(2): 309–vii.
doi: 10.1016/j.gtc.2011.03.009
Nausea and Vomiting of Pregnancy - PMC (nih.gov)
2. Czeizel, A. E. et al. The effect of periconceptional multivitamin-mineral supplementation on vertigo, nausea and vomiting in the first trimester of pregnancy. Arch. Gynecol. Obstet. 251, 181-185 (1992).
3. Czeizel AE, Dudas I. Prevention of the first occurrence of neural-tube defects by Periconceptional vitamin supplementation. New Eng J med 1992:327: 1832-5